Laptop Kullanım İp Uçları

Yüksek paralarla aldığımız laptopumuzu doğru bir şekilde kullanıyor muyuz? İlk aldığımız günkü gibi temiz ve performansı yerinde mi?
Dizüztü bilgisayarları uzun ömürlü kullanmak istiyorsak dikkat etmemiz gereken önemli hususlar var. Alt başlıklar halinde bunları anlatacağım. Böylece satın aldığımız laptopumuzu uzun yıllar perforanslı bir şekilde kullanabileceğiz.

Sigara İçilen Ortamdan Uzak Tutun
Dizüztü bilgisayarımızı zorunlu kalmadıkça sigara içilen toplu ortamlarda kullanmayın. Eğer sigara içiyorsak sigarayı dizüstü bilgisayarınızın yanında içmeyin. Sigara dumanı ve oluşturacağı kurum tabakası laptop fanına yapışır. Yapışan bu pislikler bir süre sonra fan pervanelerinin dönmesini zorlaştırır ve gürültüye neden olur. Fan gürültüsünün önemli nedenlerinden biridir.

Oyun oynamak için klavye kullanın
Dizüstü bilgisayarlar oyun amacı ile yapılmamıştır. Her ne kadar piyasada oyun canavarı sloganı ile laptoplar satılsa da bu amaç için kullanmak bilgisayarı yıpratır. Laptopların klavyeleri hassastır. Fifa, Call of Duty, Age of Empire,Nfs gibi oyunlar belli tuşların kullanımını arttırır. Örneğin Fifa oynarken A-S-D-W-E tuşlarını çok kullanırız. Bu tuşlara devamlı ve sert basmalar altlarındaki pilastiği yıpratır. Zaten bastığınızda da farklı bir ses çıktığını duyacaksınız. Laptop klavyeleri hassas ve narin oldukları için oyun amaçlı kullanmamak gerekir.Laptoplar oyun oynama amaçlı bilgisayarlar değildir. Rahatça oyun oynamak için masaüstü bir pc tercih etmek en doğrusudur. Bu anlatklarıma rağmen oyun oynamak istiyorsak usb klavye veya oyun kolu satın almak en mantıklısıdır.

** Devamlı Fişi Prizde Tutmayınız**
Laptop bataryanız dolduktan sonra şarj kablosunu çıkartın. Takılı iken kullanmaya devam ederseniz batarya sürekli doldur-boşalt yapacaktır. Bir süre sonra pil ömrününün 2-3 saatlerden 1-1.5 saatlere kadar düştüğünü göreceksiniz. Bu nedenle pil dolar dolmaz şarjı fişten çekelim ve bitene kadar takmayalım. Bu kural cep telefonları için de geçerlidir. Onlarda da batarya tamamen bitmeden doldurmak veya ara ara şarja takmak batarya ömrünü azaltır.

Temizlemeyi Unutmayın
Laptopunuzu zaman zaman özel temizlik araçları ile temizleyin. Ekranınızı fiber bir bezle rahatça temizleyebilirsiniz. Kasa , kapak bölgelerini de özel sıvı temizleyicieri bez üzerine sıkıp yavaşça ovalayarak temizleyebilirsiniz. sık sık temizleme yüzeyde biriken tozların aralıklardan sızıp iç bölgelere gitmesini de engelleyecektir.

Ekranınız Çizilmesin
Bilgisayarla beraber verilen tül ve pamuklu olarak yapılmış ekran başlıklarını da yıpranana kadar kullanmak doğru olur. Ekranın veya kapağın çizilmesini önlemiş oluruz. Özellikle ekran çizilmemesi için plastik bir ekran koruyucu ile gelir. Mümkünse bunu çıkarmadan kullanalım.

Fanın Çevresine Dikkat Edin
Laptop fanları genelde sol veya arka kısımda olur. Bilgisayarınızı kullanırken fanın önünü kapatacak neslerin yanına koymayın. Fan ısısını verirken önü kapalı olduğu takdirde verdiği ısının bir kısmını alacak ve soğutmak için daha fazla güç harcayacaktır. Bu durum anlık pil ömrünüzü de azaltacaktır. Dizüztü bilgisayarınızın soğumakta zorlanması çalışma esnasında da fark edilebilir. Ayrıca havalandırma kanalları iyi düşünülmemiş laptoplarda ekran yüzeyi de ısınmaktadır.İşlemci olarak AMD bilgisayarlarda ısınma daha fazla görülebilir. Bunu en fazla oyun oynarken veya grafiksel ağır işlerde hissedersiniz.

Power Düğmesine Uzun Süreli Basıp Kapatmayın
Eğer laptopunuz geç kapanıyorsa hızlı kapanması için kapama tuşuna basılı tutarak kapatmayın. Sorun genellikle yazılımsaldır. Aniden kesintiler veri kaybı ve çökmelere neden olabilmektedir.Laptop kullanımı ile ilgili farklı kaynakları da incelemenizi tavsiye ederim.Genel olarak bu noktalara dikkat edersek uzun süre kullanabileceğimiz bir laptopumuz olmuş olur. İyi kullanımlar… :)